Szkolenia na Nauczyciela Żeglowania PZŻ
Szkolenie na Nauczyciela Żeglowania PZŻ
Czy marzysz o tym, aby zdobyć uprawnienia instruktora żeglarstwa i podzielić się swoją pasją z innymi? Nasze szkolenia na instruktora żeglarstwa są idealne dla Ciebie! Zdobądź wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia bezpiecznych i skutecznych zajęć, a także poznaj najnowsze metody nauczania. Dołącz do nas i rozpocznij swoją przygodę z żeglarstwem!
Każdy manewr ma być uzasadniony prawami fizyki i psychologii. Kto tego nie potrafi, nie powinien uczyć żeglowania.
Szkolenie na stopień Nauczyciela Żeglowania PZŻ organizowane jest na EkoMarinie w Polańczyku w dniach 28 marca 7 kwietnia 2023 r. Zajęcia będą się odbywały w godzinach od 8 do ok.18.
Instruktor: Kpt.j. IW PZŻ Mateusz Ćwikliński,
Program: Szkolenie na stopień Nauczyciela Żeglowania PZŻ rozpoczyna się egzaminem kwalifikacyjnym, którego zaliczenie jest warunkiem dopuszczenia do kursu. Egzamin kwalifikacyjny składa się z części praktycznej, obejmującej wybrane manewry na żaglach oraz części teoretycznej, sprawdzającej wiedzę z działów: teoria żeglowania oraz teoria manewrowania jachtem pod żaglami.
Przed szkoleniem, w momencie wpłacenia zadatku za kurs, kandydaci, drogą mailową, otrzymają materiały szkoleniowe, które pomogą rozpocząć przygotowania do szkolenia na stopień NŻ PZŻ.
Szkolenie na Nauczyciela Żeglowania PZŻ dzielę na 3 fazy:
Etap pierwszy to unifikacja manewrów. Nie ma dwóch metodyk nauczania żeglowania – jedne czynności można zwyczajnie wykonywać lepiej, a inne gorzej. Na naszym szkoleniu udowodnimy tę tezę, na każde pytanie „dlaczego?”, dając precyzyjną odpowiedź. Klemens Grzegorski mawiał zawsze: Dobry bowiem instruktor to instruktor praktykujący, a dobry żeglarz to taki, który sam dla siebie jest w 80% instruktorem i potrafi odpowiedzieć na pytanie „dlaczego?”.
Etap pierwszy unifikacji zostanie zakończony doskonaleniem techniki manewrowania. Kandydaci na stopień Nauczyciela Żeglowania PZŻ będą manewrować „na centymetry” w ciasnych miejscach. Znaczną część kursu poświęcimy manewrom złożonym, jak dojście do boi czy dojście do pomostu na żaglach. Poznamy różne techniki podejmowania „człowieka za burtą”, m.in z użyciem dryfu. Dojście do pomostu na biegu wstecznym, manewr kapitana Wasilewskiego, dojście do boi metodą „3/4 na 3/4„, czy manewr „o la boga!” przestaną być „manewrami zakazanymi„.
Etap drugi szkolenia to przekształcenie manewrów technicznych w manewry dydaktyczne. Będziemy uczyć Was, jak nauczać innych żeglowania. Zajmiemy się metodyką nauczania manewrów na wodzie, jak również technikami prowadzenia wykładu.
Sporo czasu poświęcimy zagadnieniom z zakresu psychologii i dydaktyki. Podpowiemy jak sterować procesem nauczania u kursanta, jak zoptymalizować poziom motywacji, jak skutecznie tworzyć nawyki ruchowe.
Etap trzeci kursu, który będzie realizowany jednocześnie z etapem pierwszym i drugim, w godzinach porannych, kiedy percepcja kandydatów na stopień Nauczyciela Żeglowania PZŻ winna być największa, jak również w każdy dzień bezwietrzny czy deszczowy – to część teoretyczna.
Oprócz standardowego programu szkolenia na stopień NŻ PZŻ, skupimy się przede wszystkim na dwóch gałęziach wiedzy żeglarskiej. Są nimi teoria żeglowania i teoria manewrowania jachtem żaglowym.
Rozwijaj z nami swoją pasję!
Zostań członkiem Klubu Sportowego "Na Fali"
Proponujemy rozwijanie pasji żeglarskiej poprzez członkostwo w Klubie Sportowym „Na Fali”.
Członkiem Klubu może zostać dziecko, młodzież a także osoby starsze, które chciałaby zacząć lub kontynuować swoją przygodę z żeglarstwem. Treningi odbywają się od kwietnia do października w weekendy, a od czerwca do sierpnia dwa razy w tygodniu (np. środa po południu i sobota/niedziela). Trening składa się z części teoretycznej oraz praktycznej na wodach zalewu Solińskiego.